Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Oprávnění k hornické činnosti na našich stavbách?

Eva Grenová

Vážené kolegyně a vážení kolegové,
na našich stavbách se v praxi běžně setkáváme se zemními pracemi. Občas se setkáme i s protlačováním nebo mikrotunelováním z podzemního díla. A protože se jedná o „zvýšené riziko“, musí zadavatel stavby zajistit zpracování plánu BOZP. V příloze č. 5 k nařízení vlády č. 591/2006 Sb. je toto „výšené riziko“ uvedeno pod bodem 7 s dodatkem „pokud nepodléhají dozoru orgánů státní báňské správy“. A kde je tedy hranice mezi stavební činností a činností prováděnou hornickým způsobem?

I na našich seminářích se setkáváme s dotazy týkající se výkonu koordinátora BOZP při provádění prací hornickým způsobem. Proto jsme tuto problematiku konzultovali s Obvodním báňským úřadem v Ostravě.

V zákoně č. 309/2006 Sb., v § 10, odst. 2 se uvádí:
„Předpokladem odborné způsobilosti fyzické osoby k činnostem koordinátora bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi (dále jen „koordinátor“) je
a) alespoň střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru vzdělání technického zaměření nebo vysokoškolské vzdělání technického zaměření,
b) odborná praxe v délce alespoň 3 let, jestliže fyzická osoba získala vzdělání uvedené v písmenu a), nebo v délce alespoň 1 rok, jestliže fyzická osoba získala vysokoškolské vzdělání stavebního zaměření; za odbornou praxi se považuje doba činnosti vykonávané při přípravě nebo realizaci staveb,
c) osvědčení o úspěšně vykonané zkoušce z odborné způsobilosti nebo periodické zkoušce a
d) osvědčení o odborné způsobilosti k výkonu hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem, bude-li vykonávat činnost koordinátora při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem“.
Z našeho pohledu koordinátora BOZP na staveništi je tato otázka problematická (a naši kolegové se s tímto na staveništích setkávají a volají nás ke konzultaci). Kdy tedy musíme tedy mít k činnosti koordinátora BOZP ještě osvědčení o odborné způsobilosti k výkonu hornické činnosti a jak jej případně získáme?

A pokud se týká prací prováděných hornickým způsobem, které se mohou vyskytnout na našich staveništích, tak je to např. protlačování, kdy provádíme na staveništi
– vrtání vrtů s délkou nad 30 m pro jiné účely než k činnostem uvedeným v § 2 a 3, zákona č. 61/1 988 Sb. o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě

§ 2) Tento zákon se též vztahuje na výbušniny, pokud přešly z držení ozbrojených sil, bezpečnostních sborů, zpravodajských služeb České republiky, Hasičského záchranného sboru České republiky nebo Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva do držení organizací oprávněných s výbušninami nakládat podle tohoto zákona.
§ 3) Tento zákon se nevztahuje na
a) výbušniny, které drží pro své potřeby ozbrojené síly České republiky, Vojenská policie, ozbrojené bezpečnostní sbory, zpravodajské služby České republiky, Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva, policejní školy zřízené Ministerstvem vnitra České republiky nebo Hasičský záchranný sbor České republiky,
b) výbušniny, které drží pro své potřeby ozbrojené síly a sbory jiných států při jejich pobytu na území České republiky, při průjezdu přes území České republiky nebo při přeletu nad územím České republiky, vyplývá-li to z mezinárodní smlouvy, kterou je Česká republika vázána,
c) výbušniny vyhledané pyrotechnickým průzkumem, a dále na bezdýmný prach, černý prach a zápalky, které drží za podmínek podle zákona o zbraních fyzická nebo právnická osoba za účelem přebíjení nábojů pro vlastní potřebu nebo použití ve zbrani nebo podnikatel v oboru zbraní a střeliva za účelem jejich prodeje,
d) podzemní objekty, které podléhají dozoru Ministerstva obrany, Ministerstva vnitra, Ministerstva dopravy a Ministerstva spravedlnosti, pokud tento zákon nestanoví jinak.

– (a průměru nad 800 mm a tří metrů délky = tedy průměr, kde se vejde postava člověka. Toto není v zákoně, ale je to obecně uznávaný rozměr)

– zemní práce prováděné za použití strojů a výbušnin, pokud se na jedné lokalitě přemisťuje více než 100 000 m krychlových horniny, s výjimkou zakládání staveb.
Náš problém na danou kvalifikaci při provádění těchto prací řeší vyhláška č. 298/2005 Sb. vyhláška o požadavcích na odbornou kvalifikaci a odbornou způsobilost při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem. Pro nás by asi připadal v úvahu § 2, odst. 1, písm. k) – technický dozor = nejnižší stupeň požadavků.

§ 2 Odborně kvalifikovaná osoba
(1) Fyzické osoby ustanovené k zajištění odborného a bezpečného výkonu hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem musí splňovat tuto odbornou kvalifikaci:
k) technický dozor je fyzická osoba ustanovená ke kontrole výkonu odborné a bezpečné činnosti zaměstnanců, dodržování technologických předpisů, předpisů upravujících bezpečnost a ochranu zdraví při práci, bezpečnosti provozu a pracovních podmínek.

Technický dozor pro vedení důlních a podzemních děl musí mít
-1. odbornou kvalifikaci v rozsahu alespoň středního vzdělání s maturitní zkouškou a odbornou praxi při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem alespoň šest měsíců, nebo
-2. odbornou kvalifikaci v rozsahu alespoň středního vzdělání s maturitní zkouškou v technických oborech a odbornou praxi při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem alespoň tři roky.
– Technický dozor pro výkon speciálních činností (zejména strojní, elektro, chemické, stavební) musí mít alespoň střední vzdělání s maturitní zkouškou v příslušném oboru.

Je to pro nás asi to základní a přijatelné (nejnižší stupeň). Jinak je v tomto § uvedena více odborných způsobilostí k jednotlivým činnostem. Toto osvědčení vydává Obvodní báňský úřad po splnění požadavků na vzdělání a praxi. V případě, že na staveništi „narazíme“ na hornickou činnost (toto již musíme mít v projektové dokumentaci), musí tuto činnost provádět specializované organizace mající k tomu příslušné oprávnění.

Tyto organizace mají svoji odpovědnou osobu, která tuto činnost nahlásí na obvodní báňský úřad a na stavbě provádí samostatnou kontrolní činnost. Podle mého názoru je rozhodnutí na výběru zadavatele stavby, a tento musí zajistit, že příslušná organizace, která bude práce provádět, má splněny stanovené podmínky.